PC Dünyası

Sanal Dünya


  Opera 10 tarayıcı

  Paylaş
  avatar
  HerakletuS
  Board Admin
  Board Admin

  <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 352
  <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 6045
  Başarı Puanı Başarı Puanı : 39
  <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 26/11/09
  <b>Nerden</b> Nerden : İstanbul

  Opera 10 tarayıcı

  Mesaj tarafından HerakletuS Bir C.tesi Şub. 13, 2010 5:02 pm

  Opera 10 İNDİR:
  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  OPERA Nedir?


  Opera, bir web tarayıcısı uygulamasıdır. Buna ek olarak E-posta alışverişi ve IRC sohbet gibi özellikleri desteklemektedir.
  Neden OPERA?


  Opera’yı seçmeniz için bir çok neden bulunmakta


  Dahili e-posta ve IRC istemci, açılır pencere(pop-up) engelleyici ve daha bir çok güzel özelliği tek pakette sunar


  “Dünyanın En Hızlı” tarayıcı unvanını hakedecek kadar hızlıdır. Bu hızı denemeden görmeniz zordur.


  Klavye ve fare hareketleriyle zamandan kazanarak çok daha eğlenceli bir gezinti yaşayabilirsiniz


  Birden fazla işletim sistem[/COLOR][/URL]i ve işlemci mimarisinde çalışabilir


  Güvenlidir


  Web standartları ile uyumludur


  Bütün sayfalar aynı pencere içinde açılır ve görev çubuğunuz işgal olmaz


  İnternernetteki formları kolayca doldurursunuz. E-mail, adres, telefon vb. bilgilerinizi her seferinde yeniden yazmanız gerekmez


  Opera ya da kullandığınız işletim sistemi kilitlense bile, Opera’yı tekrar açtığınızda kaldıgınız yerden devam edebilirsiniz
  Opera, Norveç’li Opera Software[1] firmasının ürünüdür. Microsoft Windows, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris SPARC, FreeBSD i386 gibi işletim sistemleri ve intel (i386), SPARC ve PowerPC işlemci mimarilerinde çalışabilmektedir. Opera asıl ününü cep telefonu ve bu tip mobil pazara sunuduğu web tarayıcı ile kazanmıştır. Masaütü bilgisayarlar için olan sürümü ücretsizdir.  OPERA 'da sekmeli gezinti


  >FLASH ANLATIM İÇİN TIKLA<
  OPERA 'da Açılır Pencere Önleyicisi


  Web sayfalarında gezinirken, genelde isteğimiz dışında birden bire açılan ve rahatsızlık veren pencereleri engelleme özelliğidir. Bu özellik sayesinde tüm açılır pencereleri önleyebilir, sadece istediklerinizin, tıkladıklarınızın açılmasını sağlayabilir veya tümünün de açılmasına izin verebilirsiniz.
  Bir açılır pencere engellediğinde ekranın sağ üst köşesinde size bir uyarı vererek bu önlenen pencereyi açmak isteyip istemediğinizi sorar.

  OPERA 'da E-Posta


  Opera, içerdiği tümleşik e-posta istemcisi sayesinde başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan e-postalarınızı okuma ve cevaplama kolaylığını sağlar.

  OPERA 'da IRC


  IRC (Internet Relay Chat), en çok kullanılan anlık sohbet protokollerinden birisidir. Asıl kuruluş amacı teknik ağırlıklı bilgi alışverişi olsa da, günümüzde her türlü sohbet için kullanılmaktadır. Windows ortamında en yaygın kullanılan IRC istemcisi mIRC’dir. Opera uzun süredir dahili bir IRC istemcisi ile gelmekte.


  Kullanım


  IRC hesabınızı kullanabilmek için Araçlar→ E-posta ve Sohbet Hesapları → Yeni → Sohbet (IRC) yolunu takip ettikten sonra, Gerçek Adınızı, e-posta adresinizi ve sohbet sırasında kullanacağınız Takma ad’ı belirledikten sonra bağlanmak istediğiniz IRC sunucuyu seçebilirsiniz. Opera’nın da kendi IRC sunucuları bulunmaktadır. Bunlardan birisini seçerek (örn : Opera Avrupa) sunucuya bağlandıktan sonra, soldaki panelde (F4) Sohbet sekmesi oluşacaktır. Buradan “Yeni Oda” veya “Odaları Listele” seçeneklerini kullanarak sunucu üzerindeki sohbet odalarına girebilirsiniz. Örneğin “Yeni Oda” dan “#turkey” kanalına girebilir, buradaki kullanıcılarla sohbet edebilirsiniz.


  Veya irc.opera.com/turkey adresine tıklayıp - eğer ilk kullanımınız ise gerekli bilgileri girip - direkt olarak odaya giriş yapabilirsiniz.


  Türkçe Karakterler


  Eğer yazılan Türkçe karakterleri okuyamıyor veya karşıya Türkçe karakter gönderemiyorsanız, karşıdaki kullanıcının gönderdiği karakter setine uygun olmayan bir karakter seti kullanıyorsunuzdur. Türkçe için genel kullanılan karakter seti iso-8859-9 dur. UTF-8 kullanımı da yavaş yavaş artmaktadır. “Araçlar → E-posta ve Sohbet Hesapları” bölümünden ilgili bağlantıyı seçip Düzenle bölümünde, “Giden” sekmesinden “Varsayılan kodlama” yı ilgili kodlamaya getirirseniz sorun çözülecektir

  OPERA 'da Tümleşik Arama  Opera, içerdiği tümleşik arama seçenekleriyle birçok farklı kaynaktan araştırma yapabilmenizi sağlar. Adres çubuğunun yanındaki alana yazarak veya bir kelimeyi çift tıkladığınızda açılan menüden seçerek araştırma yapabilirsiniz. Arama motorları, sözlükler, ansiklopediler, dil çeviri siteleri bunlara örnek verilebilir.
  OPERA 'da Güvenlik


  Sitelerde dolaşırken casus yazılımlardan, virüslerden ve sizin haberiniz bile olmadan sessizce saldıran diğer rahatsızlık verici yazılımlardan bilgisayarınızı uzak tutar.
  Adres çubuğunda, o sırada gezilmekte olan sitenin güvenlik bilgisini gösterir.

  OPERA 'da HIZ


  Opera’nın sayfaları okuma hızı, tüm diğer rakiplerinden önde olduğundan internette gezinmek uçuşa geçmekle aynı anlama geliyor! Ayrıntılı bir hız karşılaştırması için yukarıdaki teste bakmanız yeterli!!
  OPERA 'da Parola Sihirbazı


  Opera, şifre korumalı sayfalara ilk girişte, eğer bu özellik etkin durumdaysa yazdığınız kullanıcı adı ve parolayı kaydetmesini isteyip istemediğinizi sorar. Onay verdiğiniz takdirde aynı sayfaya sonraki ziyaretinizde kullanıcı adı ve şifre alanlarının çevresinin sarı bir çerçeve ile kaplandığını görürsünüz. Bu durumda adres çubuğunun yanındaki küçük “parola sihirbazı” simgesine tıklarsanız veya “CTRL+Enter” tuş kombinasyonunu kullanırsanız kullanıcı adı ve parolayı tekrar yazma zahmetinden kurtulup otomatik olarak doldurulmasını sağlar ve ilgili sayfaya hemen ulaşabilirsiniz.


  OPERA 'da Sesli Dolaşım


  Görünüm çubuğundaki “Ses” simgesi tıklandığında, ilgili kütüphaneler (yaklaşık 10.5 MB) yüklüyse, gezindiğiniz sayfaları okuyabilme özelliğini ifade eder. Kütüphanelerin yüklü olmaması durumunda ise yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Opera, varsayılan ayarlarla İngilizce abece okuyabiliyor. 2005 sonu itibariyle Türkçe cümleleri okuyabilmesini sağlayacak kütüphaneler henüz geliştirilmedi.


  OPERA 'da RSS


  RSS, xml ile yayınlanan haber başlıklarını veya gelişmeleri rahatça izlemenize yardımcı olan bir biçimdir. Günümüzde çoğu site haber içeriklerini bir RSS (veya rdf, atom) çıktısı olarak da sunmaktadır.
  Opera uzun süredir RSS bildirimlerini destekliyor. Bir sitenin RSS bildirimine kaydolmak için resimde de görüldüğü gibi adres çubuğunda bulunan RSS bildirim simgesine tıkladığınızda size kaydolmak isteyip istemediğinizi sorulacak; bu soruya EVET yanıtını vermeniz halinde de içeriğe erişebileceksiniz.


  OPERA 'da Özel Fare Hareketleri


  Opera ile çeşitli sitelerde gezinirken diğer tarayıcılarda olduğu gibi birçok düğmeye, butona tıklamak zorunda değilsiniz. Farenin sağ tuşuna basılı olarak yaptığınız çeşitli hareketler tüm bu butonların işlevini yerine getirebilir. Yeni sayfa açma, sayfa kapatma, ileri/geri gitme, sayfayı yenileme, sayfayı çoğaltma gibi birçok işlevi hiçbir tıklama yapmadan sadece fareyi hareket ettirerek yapabilirsiniz. Tüm hareketlerin ayrıntılı olarak anlatıldığı bir tablo ileriki dönemlerde siteye eklenecektir. Şimdilik bu ingilizce sayfadan tüm hareketleri görebilirsiniz.

  OPERA 'da Özelleştirme


  Shift(Üst karakter)+F11 tuş kombinasyonu veya “Araçlar\Görünüş” seçimi sonrası açılan diyalogda Opera’nın görünümüyle ilgili her türlü özelleştirmeyi yapabilirsiniz. Araç çubuklarının, simgelerin yerlerini değiştirebilir, ekleyip kaldırabilirsiniz. Tema desteği ile simgeleri değiştirebilir, yapılandırma değişiklikleriyle yeni menülere kavuşabilirsiniz.
  OPERA 'da İçerik Filtreleme


  Kimilerine göre firefox çok güzel. Türlü eklentilerle çok alengirli şeyler yapabiliyorsunuz.
  Ancak bu eklentilerin görevini gören çoğu şey Opera’da zaten mevcut. Bunlardan birisi de içerik filtreleme.
  Firefox’un **** eklentisini pek incelemedim ancak okuduğum bazı eleştirilere bakılırsa
  içeriği bloklasa da önce yüklüyor. Belki kullanıcı bunu göremiyor ancak o içerik yükleniyor.
  Opera’da ise belirtilen adresteki içerik hiç alınmıyor. Eğer sizler de “Dünyanın en hızlı koşan hayvanı hangisi”, “Dünyanın en hızlı tarayıcısı hangisi” gibi reklamlardan sıkıldıysanız Opera’nın filtreleme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
  Bunun için yapmanız gereken çok ufak bir iki ayar var.
  Opera kullanıcı dizininizdeki (unix’lerde ~/.opera , windows’da ise Documents Settings/kullanıcı/Application Data/Opera ) opera6.ini dosyasında [Adv User Prefs] bölümünü bulup içersine URL Filter File=dosyanin_yeri/filter.ini satırını ekleyin.
  Az sonra oluşturacağımız filter.ini dosyasının olduğu yere göre yukardaki değişkeni değiştirin. Bu ayar Opera’ya filtreleme seçeneğinin alınacağı dosyanın yolunu gösterir.
  Bu ZIP dosyası içindeki dosyayı URL Filter File=dosyanin_yeri/filter.ini değişkeninde belirttiğiniz dosyanın_yeri ne açın.
  Listenin son güncellenme tarihi : 06/11/2005
  OPERA 'da Yer İmleri yönetimi


  Yer imleri, ziyaret ettiğiniz ve daha sonra tekrar ziyaret etmeyi tasarladığınız bir adrese tek tıklamayla gidebilmenizi sağlayan önemli araçlardır.
  Bir Siteyi Yer imlerine ekleme için:


  Daha sonra tekrar ziyaret etmeyi planladığınız site açıkken
  Menüden Yer İmleri ⇒ Yer imlerine ekle seçimi
  Sayfa üzerinde boş bir yere sağ tıklayıp Yer imlerine ekle... seçeneğini seçme
  Sayfaya bakarken Ctrl+T tuş kombinasyonunu kullanma


  yöntemlerinden birisiyle yer imlerine ekleyebilirsiniz.
  Yer İmlerini Yedekleme


  Bu işlemi iki farklı şekilde yapabilirsiniz.
  Dosya ⇒ İçe veya dışa aktar ⇒ Opera yer imlerini dışa aktar seçimiyle.
  Yer İmleri Nerede Kayıtlı? adresinde belirtilen dosyayı farklı bir yere kopyalamak suretiyle.
  Yedeklenen Yer İmlerini Daha Sonra Tekrar Yükleme


  Bu işlemi yedekleme yönteminize göre iki farklı şekilde yapabilirsiniz.
  Daha önce dışa aktardığınız yer imi veritabanı dosyasını Dosya ⇒ İçe veya dışa aktar ⇒ Opera yer imlerini içe aktar seçimiyle.
  Farklı bir yere kopyaladığınız dosyayı Yer İmleri Nerede Kayıtlı? adresinde belirtilen klasöre kopyalayarak.
  Farklı Bir Tarayıcının Yer İmlerini Opera'ya Aktarma


  Dosya ⇒ İçe veya dışa aktar ⇒ Uygun Seçim1)
  1) Kullandığınız diğer tarayıcıya göre uygun seçeneği seçiniz.
  OPERA 'da Tanımlama Dosyaları (Cookie/Çerez) Yönetimi


  Opera, tanımlama dosyalarının yönetimi için basit ve kullanışlı bir arayüz sunmaktadır.


  Araçlar\Gelişmiş\Tanımlama Dosyaları seçeneğini izleyerek ulaşabileceğiniz küçük diyalogda daha önce gezdiğiniz sitelerin veya bu sitelerdeki reklam sponsorlarının gönderdiği tanımlama dosyalarının ayrıntılarını görebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
  Daha Fazla İçerik ve bilgi için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  avatar
  SpecuLatoR
  Board Admin
  Board Admin

  <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 149
  <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 5463
  Başarı Puanı Başarı Puanı : 29
  <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 06/02/10
  <b>Nerden</b> Nerden : Nereye

  Geri: Opera 10 tarayıcı

  Mesaj tarafından SpecuLatoR Bir C.tesi Şub. 13, 2010 5:07 pm

  Ooo. Admin'im 100. Mesajınız. Hayırlı OLSUN...
  Tebrik Ederim...  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  Forum En Üst Düzey Yöneticisi

  Forum Teşhir Direği "SpecuLatoR
  "  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  avatar
  HerakletuS
  Board Admin
  Board Admin

  <b>Cinsiyet</b> Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 352
  <b>Rep Gücü</b> Rep Gücü : 6045
  Başarı Puanı Başarı Puanı : 39
  <b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 26/11/09
  <b>Nerden</b> Nerden : İstanbul

  Geri: Opera 10 tarayıcı

  Mesaj tarafından HerakletuS Bir C.tesi Şub. 13, 2010 9:13 pm

  Teşekkürler darısı başına Smile  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Forum Saati Salı Mart 20, 2018 5:26 pm